Hudd_Title

This web site and all contents

 © HHDUGC 2016

HANDICAP TEAM CHAMPIONSHIP

for the
JACK SYKES TROPHY

 

Venue: Outlane Golf Club

Date: Sunday June 10th 2018

 

Click here for a downloadable and printable file of the scores

 

Team Prizes - Gross Scores

1. OUTLANE

346

Nick Sutton          

81

 

 

Patrick O'Flynn      

83

 

 

L Anthony O'Brien    

88

 

 

Len J Campey         

94

2. WILLOW VALLEY

357

Scot Smith           

83

 

 

Chris Sweeney        

86

 

 

Steven Wood          

86

 

 

Paul Blakeley        

102

Individual Winners - Net Scores

1. Scot Smith

H/cap 17

Willow Valley        

66

 

 

GROSS SCORES

Club

Team Score

Player

Player Score

 1. Outlane

346

Nick Sutton          

81

 

 

Patrick O'Flynn      

83

 

 

L Anthony O'Brien    

88

 

 

Len J Campey         

94

 2. Willow Valley

357

Scot Smith           

83

 

 

Chris Sweeney        

86

 

 

Steven Wood          

86

 

 

Paul Blakeley        

102

 3. Woodsome Hall

359

Ian Cooper           

84

 

 

H Bradbury           

88

 

 

Gary Eastwood        

91

 

 

Geoff Hall           

96

 4. Huddersfield

359

Will Squires         

85

 

 

Ray Donovan          

88

 

 

Fraser Thomson       

91

 

 

Paul Lamming         

95

 5. Halifax Bradley Hall

360

N J Lodge            

81

 

 

Shaun Garside        

86

 

 

Simon Clarke         

89

 

 

M Leonard            

104

 6. Crow Nest Park

368

Darren Hill          

86

 

 

Neil Connor          

88

 

 

David Simpson        

91

 

 

Paul Scothorne       

103

 7. Bradley Park

368

P Kaye               

85

 

 

Donavon Crossley     

92

 

 

M. R. Hanson         

95

 

 

Steve Kelly          

96

 8. Marsden

369

Ash Haywood          

81

 

 

A Bull               

85

 

 

M Simpson            

87

 

 

B Wikzynski          

116

 9. Queensbury

373

David Sills          

77

 

 

P Cheesbrough        

89

 

 

Dave Harris          

98

 

 

David Wheildon       

109

10. Crosland Heath

375

S. J. Rowlands       

89

 

 

James Wilson         

95

 

 

Adam Lightowlers     

95

 

 

E J Pearson          

96

11. Meltham

375

T Hellawell          

86

 

 

P Walker             

90

 

 

John Wozniak         

94

 

 

J Steele             

105

12. West End (Halifax)

384

A Heywood            

86

 

 

G J Abernethy        

95

 

 

Stephen Holmes       

98

 

 

A Speak              

105

13. Elland

385

Matt Swan            

93

 

 

Sean P O'Donoghue    

95

 

 

Richard N Bradley    

97

 

 

Steven H Pendleton   

100

14. Halifax

392

Neil Rogers          

82

 

 

A Haigh              

95

 

 

Simon Willis         

107

 

 

D Green              

108

15. Castlefields

392

Charles Burton       

89

 

 

Richard Badrock      

96

 

 

Charles Tolley       

101

 

 

David Bartliff       

106

16. Dewsbury District

464

David Sykes          

85

 

 

Robert Pilkington    

88

 

 

Calvin Howell        

90

 

 

Jez Stanley          

NR

17. Hebden Bridge

478

Jake W Allott        

86

 

 

Des Senior           

92

 

 

Paul Gibson          

99

 

 

Neil Clegg           

NR

18. Saddleworth

509

Stuart Hanson        

91

 

 

David Fox            

99

 

 

Andy Thornton        

118

 

 

Guy Godwin           

NR

19. Longley Park

589

S.C Ruta             

88

 

 

J P Ruta             

99

 

 

I Dyson              

NR

 

 

Kevin Ash            

NR

20. Lightcliffe

594

Duncan Armitage      

95

 

 

Steve Travis         

96

 

 

Edward Pickles       

NR

 

 

Richard Smith        

 

 

 

NET SCORES

 

Player

Handicap

Club

Score

1.

Scot Smith

17

Willow Valley      

66

2.

David Sills

9

Queensbury         

68

3.

Patrick O'Flynn

12

Outlane            

71

4.

Will Squires

13

Huddersfield       

72

5.

M Simpson

15

Marsden            

72

6.

Steven Wood

13

Willow Valley      

73

7.

A Heywood

13

West End (Halifax) 

73

8.

Neil Rogers

9

Halifax            

73

9.

T Hellawell

12

Meltham            

74

10.

Simon Clarke

15

Halifax Bradley Hall

74

11.

Ash Haywood

7

Marsden            

74

12.

A Bull

11

Marsden            

74

13.

N J Lodge

6

Halifax Bradley Hall

75

14.

Nick Sutton

6

Outlane            

75

15.

H Bradbury

13

Woodsome Hall      

75

16.

Ian Cooper

8

Woodsome Hall      

76

17.

L Anthony O'Brien

12

Outlane            

76

18.

David Sykes

8

Dewsbury District  

77

19.

Shaun Garside

9

Halifax Bradley Hall

77

20.

Calvin Howell

13

Dewsbury District  

77

21.

Len J Campey

17

Outlane            

77

22.

Matt Swan

15

Elland             

78

23.

Chris Sweeney

8

Willow Valley      

78

24.

Robert Pilkington

10

Dewsbury District  

78

25.

S. J. Rowlands

11

Crosland Heath     

78

26.

Ray Donovan

10

Huddersfield       

78

27.

Jake W Allott

8

Hebden Bridge      

78

28.

P Kaye

6

Bradley Park       

79

29.

Darren Hill

7

Crow Nest Park     

79

30.

S.C Ruta

9

Longley Park       

79

31.

Donavon Crossley

13

Bradley Park       

79

32.

Neil Connor

9

Crow Nest Park     

79

33.

David Simpson

12

Crow Nest Park     

79

34.

A Haigh

15

Halifax            

80

35.

Gary Eastwood

11

Woodsome Hall      

80

36.

E J Pearson

16

Crosland Heath     

80

37.

P Cheesbrough

9

Queensbury         

80

38.

Paul Lamming

15

Huddersfield       

80

39.

Stuart Hanson

11

Saddleworth        

80

40.

Des Senior

12

Hebden Bridge      

80

41.

Geoff Hall

16

Woodsome Hall      

80

42.

Steve Travis

15

Lightcliffe        

81

43.

James Wilson

14

Crosland Heath     

81

44.

Charles Burton

8

Castlefields       

81

45.

Steve Kelly

15

Bradley Park       

81

46.

Duncan Armitage

13

Lightcliffe        

82

47.

Stephen Holmes

15

West End (Halifax) 

83

48.

Charles Tolley

18

Castlefields       

83

49.

Sean P O'Donoghue

12

Elland             

83

50.

P Walker

7

Meltham            

83

51.

Richard N Bradley

13

Elland             

84

52.

Fraser Thomson

7

Huddersfield       

84

53.

Paul Gibson

15

Hebden Bridge      

84

54.

Richard Badrock

12

Castlefields       

84

55.

M. R. Hanson

11

Bradley Park       

84

56.

John Wozniak

10

Meltham            

84

57.

Dave Harris

14

Queensbury         

84

58.

G J Abernethy

10

West End (Halifax) 

85

59.

Paul Scothorne

16

Crow Nest Park     

87

60.

Steven H Pendleton

13

Elland             

87

61.

Adam Lightowlers

8

Crosland Heath     

87

62.

J Steele

15

Meltham            

90

63.

David Fox

9

Saddleworth        

90

64.

Paul Blakeley

12

Willow Valley      

90

65.

David Wheildon

18

Queensbury         

91

66.

D Green

17

Halifax            

91

67.

J P Ruta

7

Longley Park       

92

68.

M Leonard

12

Halifax Bradley Hall

92

69.

David Bartliff

12

Castlefields       

94

70.

Simon Willis

9

Halifax            

98

71.

A Speak

7

West End (Halifax) 

98

72.

Andy Thornton

16

Saddleworth        

102

73.

B Wikzynski

13

Marsden            

103

74.

Edward Pickles

6

Lightcliffe        

NR

75.

I Dyson

13

Longley Park       

NR

76.

Jez Stanley

12

Dewsbury District  

NR

77.

Neil Clegg

9

Hebden Bridge      

NR

78.

Guy Godwin

15

Saddleworth        

NR

79.

Kevin Ash

15

Longley Park       

NR

80.

Richard Smith

9

Lightcliffe        

DQ

 

Click here for a downloadable and printable file of the rules

 

Competition Format - 18 holes stroke play off scratch

Each Member Club may enter one team of 4 Players.

Handicap limits are:

  • 1 player not less than 6 handicap
  • 1 player not less than 9 handicap
  • 1 player not less than 12 handicap
  • 1 player not less than 15 handicap

In accordance with Rule 8 of the Rules and Regulations relating to Competitions and Matches;

  1. Team Championships & Union Four Ball Championship
    • Clubs must submit the names and handicaps of the players in their teams to the Honorary Secretary no later than 12pm on the Monday prior to the weekend on which the Championship is due to take place.
    • Player’s names must be in the same format as that in which they are held on the computerised handicapping system at their Home Club
    • If a club fails to submit details by the prescribed time, its team(s) will not be permitted to take part in the Championship to which that failure relates.
    • Starting Sheets for each Championship will be emailed to clubs and also posted on the Union’s Web Site on the Tuesday prior to the weekend on which the Championship is due to take place
    • For the purposes of creating Starting Sheets for Team Championships, players from each team, with minor exceptions, will be placed in consecutive matches in ascending handicap sequence.

For the purposes of determining eligibility, handicaps will be those that are applicable as at 9.00am on the Monday prior to the weekend on which the competition is to be played. Subsequent adjustments will not affect eligibility and Players’ handicaps on the day of the competition will be used to determine the lowest individual net score.

The team that returns the lowest aggregate gross score will hold the Jack Sykes Trophy for a year.

Vouchers will be given to each member of the teams that return the two lowest aggregate gross scores and the Player who returns the lowest individual net score.

Competitors are respectfully reminded to comply with the host clubs dress code.

The trophy presentation will take place on the day immediately after the completion of the competition or a suitable date at the winner’s home club. Vouchers will be forwarded to the Members Club Secretary or Professional.

Please forward your team names and handicaps and EGU ID numbers to arrive no later than NOON on Monday June 4th to roy.lofts@btinternet.com

Entries received after this deadline will not be entered into the draw

 

Signed

John Lawrence

"Somersby"

27, Gawthorpe Lane

Gawthorpe

Huddersfield

HD5 0NY

Telephone Home 01484 533741 or Mobile 07860 291308

 

----------------------------------

In memory of David Perrin 1947 - 2013, designer of the original HHDUGC website

spinner

The HHDUGC is sponsored by

 

Abzorb

B M Howarth

Berties Catering

Best Impressions

Mr Bruce Firth

Circle Golf Insurance

Expressions Kitchens Ltd

Glenbrae Knitwear

Holiday Inn

Kelcol Bedding

MajorGolfDirect

Mosaic

Nield On Demand

Pacific Lifestyles

SelbieOpticians

Simply Lighting

Stromberg Menswear

T W Birks & Son Ltd

Tom Wild Golf Store

 

Click links above for further details of our sponsors

 

Further sponsorship invited - click here