Hudd_Title

This web site and all contents

 © HHDUGC 2016

SCRATCH TEAM CHAMPIONSHIP

for the
FOUNDERS TROPHY


Sponsored by Glenbrae Finest British Knitwear

Venue: Willow Valley Golf Club

Date: Sunday 1st July 2018

 

Click here for a downloadable and printable file of the scores

 

Individual Gross Winner

Aaron Schnake

 

Team Gross Winner

for the

HHDUGC Scratch Team Championship Trophy

Huddersfield - Score 220

Aaron Schnake, Thomas Calvert, Josh Morton

 

Team Gross Runner Up *

Halifax - Score 232

M Birkett, J Smith, C R Crawshaw

 

Team Net Winner *

for the

HHDUGC Scratch Team Championship Net Trophy

Meltham - Score 223

G McLean, T Hunt, Josh McAspurn

 

* No team is allowed to win two trophies and the order of precedence is:

- Gross Team Winner

- Net Team Winner

- Gross Team Second

 

CSS:- Home 74, Away 74

 

Gross Scores

Position & Club

Team Score

Players

Score

 1. Huddersfield

220

Aaron Schnacke        

72

 

 

Thomas Calvert       

73

 

 

Josh Morton       

75

 2. Meltham

224

G. McLean            

73

 

 

T Hunt               

75

 

 

Josh Mcaspurn        

76

 3. Halifax

232

M Birkett            

73

 

 

J Smith              

76

 

 

C R Crawshaw         

83

 4. Dewsbury District

236

Daniel Hartley       

76

 

 

Fergus Barron        

79

 

 

Benjamin Crowther    

81

 5. Woodsome Hall

237

R A Scollick         

77

 

 

M D Broadbent        

79

 

 

I G Turner           

81

 6. Lightcliffe

239

Patrick Latham-Sharp 

78

 

 

Frazer Scholefield   

80

 

 

Tom Williams         

81

 7. Hanging Heaton

243

S Minto              

76

 

 

Andy Cooke           

81

 

 

Matt Glynn           

86

 8. Halifax Bradley Hall

244

C Lander             

78

 

 

Sam Bridges          

82

 

 

C Mather             

84

 9. Saddleworth

247

Stephen Pullen       

78

 

 

Ben Pullen           

81

 

 

Dean Jagger          

88

10. Crosland Heath

248

T Garrett            

82

 

 

L M Collier          

82

 

 

L Edmonds            

84

11. Todmorden

260

David Stafford       

86

 

 

Anthony Barnett      

87

 

 

Chris Thornsby       

87

12. Crow Nest Park

262

Ben Adamson          

84

 

 

Isaac Nicholl        

89

 

 

Jacob Campbell       

89

13. Outlane

263

Jarrad Hazelden      

86

 

 

John Lawton          

88

 

 

Steven Beeby         

89

14. Hebden Bridge

263

Iain R Powell        

80

 

 

George Bamford       

87

 

 

Mark Powell          

96

15. Ryburn

276

James Burton         

89

 

 

Dean Brady           

91

 

 

Robert Emmett        

96

16. Longley Park

363

Matthew Colcombe     

77

 

 

John Doherty         

85

 

 

Adam Colcombe        

NR

 

Net Scores

Position & Club

Team Score

Players

Score

1. Huddersfield

222

Aaron Schnacke        

73

 

 

Thomas Calvert       

73

 

 

Josh Morton         

76

 2. Meltham

223

G. McLean            

71

 

 

Josh Mcaspurn        

76

 

 

T Hunt               

76

 3. Hanging Heaton

229

Andy Cooke           

74

 

 

S Minto              

75

 

 

Matt Glynn           

80

 4. Lightcliffe

229

Patrick Latham-Sharp 

72

 

 

Tom Williams         

78

 

 

Frazer Scholefield   

79

 5. Dewsbury District

230

Daniel Hartley       

75

 

 

Fergus Barron        

76

 

 

Benjamin Crowther    

79

 6. Halifax

231

M Birkett            

72

 

 

J Smith              

77

 

 

C R Crawshaw         

82

 7. Woodsome Hall

231

R A Scollick         

75

 

 

M D Broadbent        

77

 

 

I G Turner           

79

 8. Saddleworth

235

Stephen Pullen       

76

 

 

Ben Pullen           

77

 

 

Dean Jagger          

82

 9. Halifax Bradley Hall

240

C Lander             

76

 

 

C Mather             

82

 

 

Sam Bridges          

82

10. Crosland Heath

243

L M Collier          

78

 

 

T Garrett            

82

 

 

L Edmonds            

83

11. Todmorden

248

Anthony Barnett      

81

 

 

David Stafford       

83

 

 

Chris Thornsby       

84

12. Outlane

251

Jarrad Hazelden      

83

 

 

John Lawton          

84

 

 

Steven Beeby         

84

13. Crow Nest Park

252

Ben Adamson          

82

 

 

Isaac Nicholl        

85

 

 

Jacob Campbell       

85

14. Ryburn

255

James Burton         

82

 

 

Dean Brady           

84

 

 

Robert Emmett        

89

15. Hebden Bridge

255

Iain R Powell        

80

 

 

George Bamford       

84

 

 

Mark Powell          

91

16. Longley Park

359

Matthew Colcombe     

77

 

 

John Doherty         

81

 

 

Adam Colcombe        

NR

 

Click here for a downloadable and printable file of the rules

 

Each Member Club may enter one team of 3 Players.

Entry is subject the requirements as set out in Rule 8 of the Rules and regulations relating to competitions and matches;

  • Team Championships & Union Four Ball Championship
    • Clubs must submit the names and handicaps and EGU ID numbers of the players in their teams to the Competition Secretary no later than 12 noon on the Monday prior to the weekend on which the Championship is due to take place – June 25th 2018.
    • Any entries received after this deadline will not be entered into the draw.
    • Player’s names must be in the same format as that in which they are held on the computerised handicapping system at their Home Club
    • If a club fails to submit details by the prescribed time, its team(s) will not be permitted to take part in the Championship to which that failure relates.
    • Starting Sheets for each Championship will be emailed to clubs and also posted on the Union’s Web Site on the Tuesday prior to the weekend on which the Championship is due to take place
    • For the purposes of creating Starting Sheets for Team Championships, players from each team, with minor exceptions, will be placed in consecutive games in ascending handicap sequence.

Competition Format - Stroke play over 18 holes

The team that returns the lowest aggregate gross score will hold the ‘Founders Trophy’ for a year.

Vouchers will be given to each member of the teams that return the two lowest aggregate gross scores,

The Team that returns the lowest aggregate Handicap (maximum of 8 allowed) score will hold the Scratch Team Championship Net Trophy for a year.

 

Competitors are respectfully reminded to comply with the host clubs dress code. Prize winners are expected to wear a jacket and tie for the presentation.  The presentation will take place immediately after the competition in the clubhouse.

 

Prizes will be withheld from clubs or individuals who do not attend (or send a representative to) the presentation.

 

Please forward your team names, EGU ID numbers and handicaps to arrive no later than NOON on Monday June 25th 2018 to: roy.lofts@btinternet.com

 

Roy Lofts,

HHDUGC Competition Secretary,

15, Goldfields Close,

Greetland,

Halifax,

HX4 8LD

Telephone Home 01422 373708 or Mobile 07791 170535

 

----------------------------------

In memory of David Perrin 1947 - 2013, designer of the original HHDUGC website

spinner

The HHDUGC is sponsored by

 

Abzorb

B M Howarth

Berties Catering

Best Impressions

Brand Consortia

Mr Bruce Firth

Circle Golf Insurance

Expressions Kitchens Ltd

Glenbrae Knitwear

Holiday Inn

Kelcol Bedding

MajorGolfDirect

Mosaic

Nield On Demand

Pacific Lifestyles

Pink Logo

SelbieOpticians

Simply Lighting

Stromberg Menswear

T W Birks & Son Ltd

Tom Wild Golf Store

 

Click links above for further details of our sponsors

 

Further sponsorship invited - click here